Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie

Walki wpływów, szantaże, przekupstwa, kłamstwa i morderstwa. Skomplikowane sieci zależności, w które uwikłani są przywódcy państw, koronowane głowy, miliarderzy, szpiedzy i terroryści. I nie, to nie jest książka sensacyjna, tylko dokładny reportaż pokazujący, czym tak naprawdę jest wielka inwestycja energetyczna – Nord Stream, gazociąg na dnie Bałtyku.

Autorem tego dokumentu, który czyta się jak najlepszą powieść political fiction jest Jens Høvsgaard, duński dziennikarz śledczy. Został kilkakrotnie wyróżniony duńskimi nagrodami, oraz nominowany w 2006 roku do nagrody Cavling dla najlepszego duńskiego dziennikarza za demaskowanie handlu kobietami i dziećmi. Napisał też książkę „Sprzedane na seks”. Jego książka „Tyle kosztuje królestwo” z 2012 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i przyczyniła do pozbawienia norweskiego domu królewskiego dotacji od sponsorów i usług z sektora prywatnego (o uwikłaniu duńskiej rodziny królewskiej w sprawy Nord Stream pisze także w „Szpiegach…”).
A o czy są „szpiedzy, których przyniosło ocieplenie”? O władzy i potędze. Oraz zdobywaniu tej władzy za pomocą szantażu energetycznego, jakim de facto jest Nord Stream. Głównym bohaterem tej książki jest oczywiście Rosja i Władimir Putin z jego wielkomocarstwowymi dążeniami, ale Putin nie działa w próżni. Høvsgaard opisuje jego kontakty z rozmaitymi służbami, drugie dno stojące za atakami terrorystycznymi w Moskwie (i nie tylko), za które oskarżani byli czeczeńscy terroryści, a które przyniosło realne zyski w postaci uzyskania władzy. Nord Stream i gaz to zgodnie z ideą książki narzędzia szantażu wobec przede wszystkim Ukrainy, ale także innych sąsiadów Rosji, takich jak np. Polska.
Autor pokazuje jak Władmir Putin, wykorzystując swoje powiązania z KGB i Stasi oraz rozmaite kije i marchewki (rozliczne bonusy finansowe, bogate firmy czy zyskowne kontrakty, gospodarcze immunitety) korumpuje, zastrasza czy przekupuje europejskich polityków wysokiego szczebla – ze szczególnym uwzględnieniem krajów skandynawskich. Powołuje się przy tym na rozmaite dokumenty, w tym takie, które wyciekły z rozmaitych instytucji czy od osób prywatnych.
To bardzo dokładna, rzetelna, skrupulatna książka, której autor prowadzi nas po labiryncie politycznych powiązań. Jens Høvsgaard prowadził własne badania na ten temat, wykorzystał masę źródeł, tych legalnych i tych tajnych. Nie czyta się tego łatwo, książka wymaga olbrzymiego skupienia, ale kładzie nieco światła na szaradę, jakim jest współczesna europejska polityka energetyczna. I czemu ona tak naprawdę służy.
Dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć więcej.

Tytuł: Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie
Autor: Jens Høvsgaard
Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Reklamy

Autor

niesamapraca

Dziennikarka, redaktorka, krytyczka literacka. Feministka. A poza tym działaczka społeczna, maratonka, aikidoczka, żeglarka. I to pewnie jeszcze nie koniec :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s