Polskie piękno. Sto lat mody i stylu

Ostatnie sto lat w polskiej modzie, ciekawe, niemal encyklopedyczne kompendium wiedzy na temat tego, jak kształtowały się upodobania i tendencje nie tylko ubraniowe. Z licznymi wstawkami z materiałów źródłowych i świetnymi fotografiami.

Pamiętam kilka lat temu byłam w Muzeum Narodowym w Krakowie na świetnej wystawie poświęconej modzie w PRL. I tak, ja, absolutna nie-fanka modowych trendów (no, z wyjątkiem butów) byłam zafascynowana, jak moda odzwierciedla przemiany polityczne, społeczne, a nawet mentalne. I dokładnie o tym samym jest książka Karoliny Żebrowskiej. A że ostatnie sto lat w polskiej historii obfitowało w wydarzenia, powiedzmy, dużego kalibru, takie jak dwie wojny i zabory, to i te wydarzenia miały wpływ na modę. Przy czym niekoniecznie tu chodziło o upodobanie do tego, co jest ładne, a często o najzwyklejszy dostęp do materiałów, jak za okupacji czy w czasach PRL. No i nie zapominajmy o kwestiach…hm…światopoglądowych, czyli co wypadało nosić i jak bardzo ubranie czy rodzaj materiału związane były z konkretną pozycją społeczną a także…statusem płci. Żebrowska pisze o walce o gorsety i długość spódnic, krótkie albo długie włosy, używanie szminki albo kostiumy kąpielowe. Jak ubierały się sufrażystki i aktywistki, jak dziewczyny, które tworzyły Legiony Piłsudskiego, dziennikarki, służące i chłopki. Jak w czasie wojny Polki ubiorem demonstrowały opór wobec okupanta a po wojnie – jak kolorowymi spódnicami z darów walczyły z systemem.

Nie brakuje tutaj życiorysów ikon mody, cytatów z modowych (i nie tylko) pism, analizy rozwoju przemysłu odzieżowego czy też dostępu do informacji (na przykład w czasach PRL, kiedy to . I chociaż wciąż uważam książkę za ciekawostkę bardziej niż jakikolwiek przewodnik – tym bardziej że widać po nim, że nie ma czegoś takiego jak „ponadczasowy styl” – uważam, że jest nie tylko dla fanów mody.

Szczególnie zasługuje na uwagę wydanie książki – duży format, twarda okładka, piękny papier, znakomite zdjęcia, w tym te z charakterystycznymi stylizacjami z różnych czasów.

Tytuł: Polskie piękno. Sto lat mody i stylu

Autorka: Karolina Żebrowska

Wydawnictwo Znak

Reklamy

Autor

niesamapraca

Dziennikarka, redaktorka, krytyczka literacka. Feministka. A poza tym działaczka społeczna, maratonka, aikidoczka, żeglarka. I to pewnie jeszcze nie koniec :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s