Od mrówek po dinozaury

Jak tam, mazurki zjedzone? Sałatki zapakowane do pudełeczek i rozdane rodzinie, bo przecież kto to zje? I wszyscy leżymy z brzuchami do góry, po świątecznym obżarstwie jajami i kiełbasą z chrzanem. Wszyscy, ale założę się, że dzieci nie i na dodatek nie dadzą potrawić starszym, wykazując się jak zwykle niezdrową wręcz aktywnością. No to ja mam pomysła, jak ich trochę uspokoić. Dać im, mianowicie, lekturę, najlepiej z obrazkami.

A dzisiaj, zgodnie z tytułem, od mrówek do dinozaurów, czyli dwie pięknie wydane książki od Naszej Księgarni, które uczą o naturze. Jedna o tym, co dzieje się w lesie pod naszymi nogami (przeważnie) a druga – o tym, co działo się bardzo dawno temu.

2627_tysiac_i_jedna_mrowka

„Tysiąc i jedna mrówka” Joanny Rzezak opowiada o tych najpracowitszych stworzeniach lasu. Podróż z mrówkami zaczyna się w mrowisku, gdzie dzieci poznają jego mapę i rolę, jaką pełnią poszczególne mrówki – królowa, robotnice, strażniczki… Potem mrówki wychodzą z mrowiska, a młody czytelnik razem z nimi, przeciskając się między rozmaitymi roślinami i gatunkami grzybów, poznając innych mieszkańców lasu – oraz rolę, jaką pełnią oni w życiu mrówek. Duże, kolorowe rysunki, duży format, gruby papier i krótkie fragmenty tekstu. A jak któryś maluch się uprze, to będzie mógł kolorami uzupełnić barwy rysunków.

Tytuł: Tysiąc i jedna mrówka
Autorka: Joanna Rzezak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2625_atlas_przygod_din

„Atlas przygód dinozaurów” z tekstem Emily Hawkins i ilustracjami Lucy Letherlands. Spory format książki, taki akurat, żeby ją rozłożyć na podłodze i leżeć nad nią, machając nogami i pytając „a to?”. To prawdziwy skarb dla każdego miłośnika dinozaurów – zawiera 30 plansz opowiadających o różnych gatunkach dinozaurów, tych dużych, mniejszych i całkiem małych, o ich zwyczajach, tym, co jadły, jak były zbudowane, jakich miały wrogów czy jak wychowywały małe. Ale dinozaurów jest na planszach znacznie więcej niż 30 – na jednej zazwyczaj jest główny gatunek, ten, co na niego poluje (albo na którego on poluje), te, co krążą na niebie czy przemykają w wodzie. Dinozaury podzielone są geograficznie, według kontynentów, na których występowały.
Solidny kawał wiedzy także dla dorosłych (osobiście przyznam, że uwielbiam tę serię Naszej Księgarni).
Twarda oprawa, grube kartki, świetne ilustracje Lucy Letherland.

Tytuł: Atlas przygód dinozaurów
Autorki: tekst Emily Hawkins, ilustracje Lucy Letherland
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Reklamy

Autor

niesamapraca

Dziennikarka, redaktorka, krytyczka literacka. Feministka. A poza tym działaczka społeczna, maratonka, aikidoczka, żeglarka. I to pewnie jeszcze nie koniec :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s